ul. Zygmuntowska 15/6

Dentysta - stomatolog Nowy Sącz

Usuwanie kamienia nazębnego — cena zabiegu, wskazania oraz jak mu zapobiegać?

Kamień nazębny to problem, z którym boryka się nawet 9 na 10 Polaków, jednak mało kto decyduje się na jego celowe i regularne usuwanie. Jest to duży błąd, ponieważ czyszczenie zębów z kamienia nie jest skomplikowane ani bolesne, a w połączeniu z profilaktyką może skutecznie chronić przed rozwojem paradontozy. Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego? Dlaczego warto to robić i ile kosztuje zabieg? O tym wszystkim dowiesz się, czytając dzisiejszy wpis.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana forma płytki zawierająca w swoim składzie białko, bakterie próchnicowe oraz resztki pożywienia. Osadza się na zębach już po kilku godzinach od ich umycia, powodując poważne problemy z uzębieniem oraz brzydki wygląd jamy ustnej. Na powstawanie kamienia nazębnego narażone są wszystkie osoby dorosłe, a w szczególności palacze tytoniu oraz miłośnicy kawy i zielonej herbaty. 

Dlaczego regularne usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne?

Kamień nazębny wpływa negatywnie nie tylko na wygląd naszej jamy ustnej, ale przede wszystkim na jej zdrowie. Jest to problem, który bagatelizowany może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a w konsekwencji nawet do zapalenia przyzębia, próchnicy i paradontozy. Co więcej, duża ilość kamienia nazębnego może powodować nieprzyjemny zapach z ust, co stanowi spore utrudnienie w nawiązywaniu kontaktów z innymi oraz wpływa negatywnie na naszą samoocenę. Regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala uchronić się przed tymi przykrymi dolegliwościami i zachować zdrowie jamy ustnej na dłużej.

Jak często powinno się usuwać kamień nazębny?

Stomatolodzy zalecają usuwanie kamienia nazębnego przynajmniej raz na 12 miesięcy. Są to jednak wskazówki ogólne, a osadzanie się płytki nazębnej jest sprawą bardzo indywidualną. Niektórzy pacjenci nieposiadający tendencji do nawarstwiania się kamienia nazębnego mogą to robić raz do roku, jednak zdecydowana większość z dorosłych osób powinna usuwać kamień nazębny raz na kilka miesięcy. Właściwy moment higienizacji i oczyszczenia zębów takim pacjentom wskaże doświadczony stomatolog. 

Usuwanie kamienia nazębnego - jak przebiega ten zabieg?

Jak wygląda zabieg usuwania kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Polega on na pozbyciu się z powierzchni zębów zmineralizowanej płytki nazębnej powodującej nieestetyczny wygląd jamy ustnej i choroby. 


Najpopularniejszym sposobem usuwania kamienia nazębnego jest skaling, czyli metoda wykorzystująca ultradźwięki emitowane przez specjalne urządzenie nazywane skalerem. W trakcie takiego zabiegu powierzchnia zębów zostaje poddana działaniu ultradźwięków, które są w stanie skruszyć kamień nazębny. Sam proces jest bezbolesny, jednak niektórzy pacjenci odczuwają pewien dyskomfort, szczególnie gdy kamienia jest sporo, a urządzenie musi pracować poddziąsłowo. Uzupełnieniem dla tego zabiegu jest piaskowanie i polerowanie zębów oraz fluoryzacja.


Skaling to najczęściej wykorzystywana metoda usuwania kamienia nazębnego, jednak niejedyna. Niektóre przypadki, takie jak pacjentki w ciąży oraz osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca nie mogą korzystać ze skalingu. Pacjentom takim rekomenduje się mechaniczne usuwanie kamienia przy użyciu frezów i dłut, metodę laserową oraz chemiczną. 

Usuwanie kamienia nazębnego – cena

Zabieg ten ma dość szeroki zakres cen, zaczynających się już od 100 zł, a kończąc nawet na kilkuset. Ostateczny koszt usuwania kamienia nazębnego związany jest z zaawansowaniem problemy, jego rozległością oraz miejscem, w który jest wykonywany. W naszym gabinecie pełen pakiet higienizacyjny obejmujący nie tylko usunięcie kamienia nazębnego, ale również piaskowanie i lakierowanie to koszt 300 zł.

Zapoznaj się z ofertą usług stomatologicznych w naszym gabinecie dentystycznym Nova Dent!

Usuwanie kamienia nazębnego - cena Nowy Sącz | Dentysta, stomatolog Nova Dent

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego?

Najlepszym sposobem na unikanie kamienia nazębnego jest higieniczna profilaktyka jamy ustnej. Obejmuje ona:


  • Mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. 
  • Szczotkowanie zębów przez przynajmniej 2 minuty.
  • Używanie szczoteczki i pasty dopasowanej do wrażliwości naszego szkliwa i dziąseł.
  • Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, które są odpowiedzialne za próchnicę. 

Dbanie o regularne usuwanie kamienia nazębnego to bardzo dobry nawyk, który pozwoli nam cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Bezbolesny zabieg trwa tylko kilka minut, a może ustrzec nas przed poważnymi chorobami zębów i całej jamy ustnej.

Interesuje Cię usuwanie kamienia nazębnego w Nowym Sączu?
Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w Nova Dent!