ul. Zygmuntowska 15/6

Dentysta - stomatolog Nowy Sącz

Mycie zębów u dzieci: kiedy rozpocząć szczotkowanie?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest istotna na każdym etapie naszego życia, dlatego należy o nią dbać już od pierwszych dni życia dziecka. Wypracowanie prawidłowych nawyków pozwoli nie tylko zapobiegać groźnym chorobom uzębienia, ale również nauczy dziecko, jak ważne dla naszego zdrowia jest regularne mycie zębów. Jak przekonać malucha do codziennego szczotkowania? Jak dbać o jamę ustną w początkowych etapach życia dziecka? Dlaczego profilaktyka mycia zębów jest taka ważna? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Jak myć zęby u małych dzieci?

Próchnica u dzieci – jak jej zapobiegać dbając o higienę jamy ustnej?

Próchnica to wyjątkowo powszechna choroba zakaźna, która nieleczona może prowadzić do poważnych stanów zapalnych całego organizmu. U dzieci może ona przybierać różne formy, jednak najpowszechniejszą z nich jest próchnica zwana butelkową. Charakteryzuje się ona wyjątkowo szybkim tempem rozwoju, pojawiając się najpierw na przednich zębach i błyskawicznie rozprzestrzeniając dalej. I właśnie z tego powodu tak istotna jest profilaktyka mycia zębów u dzieci. 


Najczęstszym powodem występowania próchnicy butelkowej jest pozwalanie maluchom na spanie z butelką, nocne karmienia po ukończeniu 1 roku życia oraz niepoprawne mycie zębów u dzieci. W celu wyeliminowania problemu próchnicy butelkowej należy wyeliminować nieprawidłowe nawyki oraz przedstawić dziecku jasna instrukcje mycia zębów. Warto również ograniczyć spożywanie przez malucha produktów zawierających cukier. 

Jak dbać o jamę ustną w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Wśród wielu rodziców dalej panuje przekonanie, że mycie zębów u dziecka powinno rozpocząć się wraz z pojawieniem się pierwszego mleczaka. Jest to spory błąd, ponieważ już w jamie ustnej niemowlaka obecne są niewidoczne dla nas zalążki zębów, o które należy dbać. W przypadku bezzębnych maluchów higiena jamy ustnej polega więc na przecieraniu dziąseł gazikiem zwilżonym letnią, przegotowaną wodą. Pozwala to na pozbycie się resztek jedzenia i mleka oblepiających dziąsła. 


Z kolei profilaktyka mycia zębów po pojawieniu się pierwszych mleczaków powinna obejmować już regularne czyszczenie jamy ustnej. Do tego celu należy wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem oraz pastę zawierającą minimum 1000 ppm fluoru. Ważne jest również to, by nie dopuszczać do połykania pasty przez dziecko. Jej nadmiar wycieramy delikatnie lub uczymy malucha wypluwania. 

Jak przekonać dzieci do mycia zębów?

Jak myć zęby u rocznego dziecka?

Roczne dzieci stają się posiadaczami dość pokaźnej liczby zębów, które powinny być regularnie i dokładnie szczotkowane, tak by ustrzec malucha przez rozwojem próchnicy. W tym okresie ważne jest również pozwalanie dziecku na samodzielne próby szczotkowania pamiętając, by instrukcja mycia zębów była jasna i niezbyt skomplikowana.  


Szczoteczka dla rocznego dziecka powinna posiadać odpowiednie oznaczenie wiekowe oraz miękkie włosie i małą główkę. W przypadku pasty dalej stosujemy produkty z 1000 ppm fluoru w ilości odpowiadającej ziarenku ryżu. Nie zapominajmy również o tym, że za mycie zębów u dzieci w tym wieku odpowiedzialny jest przede wszystkim rodzic, który powinien zadbać o regularność i dokładność szczotkowania. 

Jak myć zęby u dwulatka?

Dwulatek to dziecko, które posiada już dość pokaźne uzębienie mleczne, w tym zęby boczne o nierównej powierzchni, o które trzeba zadbać w szczególny sposób. Niestety w tym wieku zdarzają się również okresy buntu, kiedy dwulatek nie chce współpracować i konsekwentnie odmawia szczotkowaniu. Jak więc przekonać malucha, że mycie zębów u dzieci w tym wieku jest szalenie ważne? 


Najlepszym sposobem na zachowanie poprawnej profilaktyki mycia zębów u dzieci dwuletnich jest sprawienie, że codzienne szczotkowanie stanie się dla malucha atrakcyjną zabawą. Nigdy nie warto robić tego na siłę, a instrukcja mycia zębów powinna być pozbawiona nakazów, rozkazów oraz kar. By sprawić, że dbanie o higienę jamy ustnej będzie dla dziecka miłym zadaniem warto zaopatrzyć się w szczoteczkę z ulubionym motywem lub płyn barwiący kamień nazębny. Ciekawym pomysłem mogą być również opowiadania o ząbkach, które zachęcą dziecko do ich regularnego czyszczenia.  

Poznaj nasz cennik i skorzystaj z usług stomatologicznych Nova Dent!

Jak myć zęby u dzieci w wieku 3-5 lat?

Dzieci w wieku od 3 do 5 lat powinny już podejmować prób samodzielnego mycia zębów przez 2 minuty. Oczywiście nie oznacza to, że rodzic nie powinien pilnować dokładności szczotkowania. W praktyce najlepiej jest każdorazowo poprawiać mycie zębów po dziecku, tak by dać mu odrobinę samodzielności, a zarazem dokładnie doczyścić jamę ustną.  


Mycie zębów u dzieci w tym wieku może ułatwić zakup szczoteczki elektrycznej z ulubionym motywem dziecka oraz minutnikiem, który zasygnalizuje koniec czasu mycia. Zwiększa się również ilość pasty, której używamy do szczotkowania. Powinna ona mieć objętość równą ziarenku grochu. Pasta do zębów dla dzieci od 3 do 5 lat powinna zawierać od 1300 do 1500 ppm fluoru. Warto również dodać, że dobrą praktyką jest nauka wypluwania pasty, jednak niepłukania ust po zakończonym myciu. Tym samym nie spłukujemy z zębów dobroczynnych składników pasty. 

Jak dbać o zęby dzieci, aby nie miały próchnicy?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez dzieci w trakcie mycia zębów?

Profilaktyka mycia zębów u dzieci to przede wszystkim nauka prawidłowych nawyków, które pozwolą ustrzec malucha przed próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej. Należy również wspomnieć, że mycie zębów u dzieci będzie efektywne, tylko gdy będziemy unikać błędów uniemożliwiających prawidłową higienę jamy ustnej. Wśród najczęściej powielanych pomyłek w trakcie mycia zębów możemy wymienić:

  • Krótkie oraz chaotyczne szczotkowanie zębów – jedną z najważniejszych zasad mycia zębów u dzieci jest regularność i dokładność. Higiena jamy ustnej powinna odbywać się 2 razy dziennie, przez 2 minuty. Nie należy zapominać o żadnym zębie oraz o języku. By sprawić, że dziecko będzie prawidłowo myło zęby, należy poświecić czas na nadzorowanie całego procesu i wyłapywanie ewentualnych błędów.
  • Pomijanie wieczornej higieny jamy ustnej – wieczorne zmęczenie i chęć szybkiego znalezienia się w łóżku może sprawić, że dziecko zacznie pomijać wieczorne mycie zębów. Jest to ogromny błąd, ponieważ w nocy zmniejsza się częstotliwość przełykania oraz produkcja śliny, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Proces ten można jednak łatwo zahamować, ucząc dziecko przestrzegania wieczornej rutyny w myciu zębów.
  • Mycie zębów natychmiast po zjedzonym posiłku – nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że prawidłowa profilaktyka mycia zębów u dzieci zakłada, że nie powinno się szczotkować ich od razu po zjedzonym posiłku. Niezależnie od tego, czy maluch zjadł posiłek stały, czy napił się soku warto odczekać około 30 minut zanim udamy się do łazienki w celu umycia zębów. Dzieje się tak, ponieważ większość produktów spożywczych zawierających cukier zmienia pH jamy ustnej, co prowadzi do demineralizacji szkliwa. Tym samym szczotkując zęby od razu po posiłku narażamy zęby na uszkodzenia.

Nauka prawidłowego mycia zębów i dbałość o higienę jamy ustnej to jedne z ważniejszych zadań, jakie czekają przed każdym rodzicem. Wyrobienie prawidłowych nawyków może być trudne, jednak warto o nie zadbać, by maluch mógł cieszyć się zdrową jamą ustną, co bez wątpienia zaprocentuje na jego przyszłość.

Chcesz zadbać o zęby swojego dziecka?
Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w Nova Dent!