ul. Zygmuntowska 15/6

Dentysta - stomatolog Nowy Sącz

Jak dbać o zęby mleczne dziecka? Praktyczny poradnik dla rodziców!

Zęby mleczne malucha wymagają szczególnej troski. To od poziomu ich higieny uzależnione będzie bowiem zdrowie jego jamy ustnej w przyszłości. Podpowiadamy więc, jak dbać o zęby dziecka i które nawyki warto wypracować, by uchronić jego uśmiech przed próchnicą i przebarwieniami.

Jak dbać o zęby mleczne u dzieci?

Zęby mleczne u dziecka – co musisz o nich wiedzieć?

Dbanie o zęby mleczne swoich pociech to zadanie, które stoi przed każdym rodzicem. Jak wskazuje sama ich nazwa, swoją estetyką przypominają one biały napój i to właśnie taki kolor powinny zachować, pomimo upływu czasu – bez nieestetycznych przebarwień i próchnicy. Pierwsze mleczaki pojawiają się w jamie ustnej malucha już ok. 6 miesiąca życia, choć jest to kwestia w pełni indywidualna. Ostatnie zęby mleczne wyrzynają się z kolei w wieku ok. 3 lat. Co ważne, różnią się one znacząco od tych, które pojawiają się w naszej jamie ustnej w nieco późniejszym okresie życia. Przede wszystkim mają inną budowę oraz mniejsze i cieńsze korzenie. Wszystko to czyni je bardziej podatnymi na próchnicę, która może zaatakować zęby mleczne jeszcze przed wypadnięciem, co na ogół ma miejsce ok. piątego roku życia.

Co powoduje próchnicę zębów u dziecka?

Mleczne zęby u dziecka cechują się znacznie niższym poziomem zmineralizowania. To jedna z przyczyn, leżących u źródeł postępującej próchnicy. W tym kontekście warto podkreślić również, że dzieci mają stosunkowo niewielkie umiejętności szczotkowania zębów i manipulowania szczoteczką tak, by dotrzeć we wszystkie zakątki jamy ustnej. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również dieta – na ogół bogata w cukry proste. Takimi właśnie przepełnione są miękkie musiki, jogurty czy soczki, które znaleźć można na sklepowych półkach z produktami dla najmłodszych. To właśnie dlatego tak istotne są działania profilaktyczne oraz wykształcenie stosownych nawyków, związanych zarówno z prawidłową dietą malucha, jak i należytą troską o stan jego zębów.  

Pierwsza wizyta u dentysty – jak wygląda i kiedy ją zaplanować?

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to z reguły spore przeżycie dla najmłodszych pacjentów. Nie należy jednak odkładać jej w czasie, gdyż zęby u dzieci psują się znacznie szybciej, niż u dorosłych, a działania profilaktyczne mogą zapobiec pogarszaniu się zdrowia jamy ustnej. Konsultacja z dentystą powinna więc odbyć się ok. 2 roku życia dziecka. W trakcie spotkania stomatolog:

  • dokona przeglądu stanu uzębienia malucha,
  • ustali z rodzicami plan leczenia, jeśli będzie zachodzić taka potrzeba,
  • udzieli porad dietetycznych i podpowie, jak dbać o zęby u dziecka.

Jednocześnie wizyta adaptacyjna będzie także szansą na oswojenie się małego pacjenta z gabinetem stomatologicznym, co obniży poziom lęku i pozwoli z uśmiechem uczestniczyć w kolejnych spotkaniach.

Co powinny jeść dzieci, aby nie niszczyły sobie zębów?

Codzienna higiena od strony praktycznej — jak dbać o zęby mleczne u dziecka?

Zęby u dzieci wymagają specjalnej troski. To właśnie dlatego już na samym początku warto zainwestować w miękką szczoteczkę palcową, sprawdzającą się już w przypadku zalążków zębów mlecznych w jamie ustnej. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jeszcze jeden atut. Delikatne masowanie dziąseł pozwala bowiem na złagodzenie objawów, związanych z ząbkowaniem. Już od 1 roku życia dziecko może używać szczoteczki samodzielnie. Warto pamiętać jednak o wsparciu i asyście, dzięki której higiena jamy ustnej osiągnie zamierzony poziom. Po 6 roku życia zęby u dziecka mogą być czyszczone pastą dla dorosłych w ilości, odpowiadającej ziarnku grochu. Przed tym okresem dbanie o zęby mleczne należy jednak ograniczyć do past dedykowanych maluchom, co związane jest przede wszystkim z ilością fluoru w danym produkcie. 

Jak zatroszczyć się o stałe zęby u dzieci?

Z dotychczasowej lektury wiesz już, że zęby mleczne wymagają stosownej ochrony oraz jak dbać o zęby dziecka w pierwszym okresie życia. Warto więc choć na chwilę skupić się na zębach stałych, które pojawiają się w jamie ustnej ok. 5-6 roku. Szczególnej troski wymagają w tym przypadku szóstki, które mogą zostać zaatakowane przez próchnicę znacznie szybciej, niż pozostałe zęby. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem ich budowy. Jak się bowiem okazuje, tworzą je te same tkanki, co zęby mleczne. To właśnie dlatego tak istotna jest regularna kontrola stomatologiczna, dzięki której możliwe staje się zaobserwowanie i zahamowanie procesu próchniczego, zanim przysporzy on znacznie większych problemów.

Jak zapobiegać próchnicy u najmłodszych?

Dbanie o zęby mleczne to krok w stronę zdrowego uśmiechu w przyszłości. Jednym z najważniejszych aspektów będzie tutaj z pewnością zapobieganie próchnicy. Jak zrobić to skutecznie? Przede wszystkim warto:

  • wypracować z najmłodszymi rutynę codziennego szczotkowania zębów mlecznych – po 2 minuty rano i wieczorem,
  • ograniczyć spożywanie produktów, zawierających dużą ilość cukrów prostych,
  • zabezpieczyć zęby mleczne przed próchnicą, poddając je zabiegowi lakowania, uszczelniającemu bruzdy, pokrywające powierzchnię zębów i zapobiegające gromadzeniu się w nich resztek pokarmów, stanowiących doskonałą pożywkę dla bakterii.

Dbanie o zęby mleczne możliwe jest również dzięki zabiegowi fluoryzacji, który należy przeprowadzać co 3 lub 6 miesięcy, w zależności od poziomu ryzyka rozwoju próchnicy.

Jak myć zęby u małych dzieci

Zdrowe zęby u dzieci – o które nawyki warto zadbać?

Jak już podkreślaliśmy, o zęby u dzieci należy dbać z należytą starannością. W tym celu warto zatroszczyć się nie tylko o prawidłową higienę jamy ustnej, ale również i o wykształcenie nawyków, gwarantujących zdrowy uśmiech w przyszłości. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje ten, związany z piciem wody. Jak pokazują badania, to właśnie ona doskonale radzi sobie z wypłukiwaniem resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Oczyszcza ona również dziąsła i szkliwo, zapewniając jednocześnie prawidłowy pozom pH w jamie ustnej. To doskonała alternatywa dla słodkich soków i napojów, przyczyniających się do powstawania i rozwoju próchnicy. W trosce o zęby u dzieci należy również w odpowiednim czasie zrezygnować z posiłków o papkowatej konsystencji, przyzwyczajając jednocześnie malucha do regularnych kontroli u stomatologa.

Umów swoje dziecko na pierwszą wizytę u dentysty!
Zadzwoń już dziś!