ul. Zygmuntowska 15/6

Dentysta - stomatolog Nowy Sącz

Jak chronić zęby po wybielaniu? Poznaj najważniejsze zasady białej diety!

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to szansa na przywrócenie im olśniewającego blasku. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z efektów zabiegu, należy zadbać o odpowiednią dietę. To właśnie dzięki niej nasze zęby nie utracą pożądanej bieli, a my będziemy mogli cieszyć się ich nienagannym wyglądem. Podpowiadamy więc czym jest biała dieta i które produkty warto wprowadzić do codziennego menu, by zapewnić sobie bielszy uśmiech na dłużej.

Biała dieta po wybielaniu zębów u dentysty

Czym jest biała dieta?

Pod nazwą biała dieta kryje się sposób odżywania, który należy wprowadzić po zabiegu wybielania zębów, by móc w pełni cieszyć się z jego efektów, zapobiegając jednocześnie powstawaniu nieestetycznych przebarwień na powierzchni szkliwa. Takie profilaktyczne działania stanowią doskonałe uzupełnienie prawidłowej higieny jamy ustnej. Na tą z kolei składa się odpowiednie szczotkowanie oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej.

Biała dieta po wybielaniu zębów sprowadza się przede wszystkim do wyeliminowania z codziennego menu produktów spożywczych, zawierających w swoim składzie silne barwniki, mogące prowadzić do ponownego pogorszenia ich wyglądu. Wprowadzenie tego rodzaju nawyków żywieniowych pozwala otoczyć jamę ustną szczególną ochroną, rzutując tym samym na estetykę naszego uśmiechu.

Na jakich zasadach opiera się biała dieta po wybielaniu?

Jak już wspomnieliśmy, dieta biała opiera się na składnikach, pozbawionych silnych barwników, mogących negatywnie rzutować na stan zębów po wybielaniu, ale również po piaskowaniu, fluoryzacji czy usuwaniu kamienia nazębnego. Wszystkie te zabiegi zwiększają bowiem podatność zębów na przebarwienia, dlatego też tak ważne jest otoczenie ich szczególną ochroną. Wśród najważniejszych zasad, związanych z białą dietą, wymienia się przede wszystkim:

  • spożywanie dużej ilości wody, która wypłukuje osady, gromadzące się na zębach i pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia naszego organizmu,
  • sięganie wyłącznie po produkty o jasnych barwach, pozbawione sztucznych barwników, przy jednoczesnej eliminacji tych, które zawierają silne pigmenty, leżące u podstaw nieestetycznych przebarwień zębów,
  • troska o odpowiednią higienę jamy ustnej, rzutującą w znacznym stopniu na trwałość efektów zabiegu.

Opierając codzienne nawyki żywieniowe na trzech prostych zasadach białej diety, możemy w pełni korzystać z możliwości, jakie daje profesjonalne wybielanie zębów.

Biała dieta – co jeść, by zadbać o piękny uśmiech?

Znasz już zasady białej diety i wiesz, o które nawyki żywieniowe należy zadbać, by móc cieszyć się z ostatecznych efektów wybielania zębów. Warto dowiedzieć się teraz, po które artykuły spożywcze warto sięgać po zabiegu. Wśród dozwolonych produktów wymienia się tutaj przede wszystkim białe mięso, gotowane lub pieczone, a także ryby, biały ryż i makaron. Biała dieta po wybielaniu dopuszcza również nabiał, jajka na twardo czy jasne pieczywo. Takie posiłki wzbogacić można jasnymi warzywami, do których zalicza się np. kalafiora, ziemniaki, cukinię czy białą fasolę. Za przekąskę służyć może z kolei obrane jabłko, banan lub gruszka. Co ważne, w trakcie przygotowywania posiłków należy zrezygnować z kolorowych przypraw, by nie narażać wrażliwych w tym okresie zębów na powstawanie nieestetycznych przebarwień.

Czy warto jeść produkty mleczne, aby mieć zdrowe zęby?

Czego nie wolno jeść na białej diecie?

Jak nietrudno zauważyć, lista dozwolonych na diecie białej produktów jest stosunkowo długa, a więc przygotowanie pełnowartościowych, odpowiednio zbilansowanych posiłków nie powinno przysparzać większych problemów nawet tym, którzy nie odkryli w sobie kulinarnej pasji. Komponując codzienne menu, należy jednak pamiętać o wykluczeniu z niego produktów, negatywnie rzutujących na biel naszego uśmiechu. Będą to przede wszystkim:

  • czerwone mięso i kiełbasa,
  • warzywa o intensywnej pigmentacji, jak czerwona papryka, pomidory czy buraki ćwikłowe,
  • kolorowe przyprawy, np. curry, papryka, kurkuma czy sos sojowy,
  • owoce o ciemnym zabarwieniu, jak czarne jagody czy borówki, ale również maliny, wiśnie, czereśnie i czerwone winogrona.

Z codziennego menu po wybielaniu zębów należy wyeliminować również musztardę i ketchup oraz słodycze, które warto ograniczyć również po zakończeniu białej diety, w trosce o wygląd zębów, ale również i o zdrowie jamy ustnej.

Co pić a czego unikać na białej diecie?

Poznałeś już najważniejsze zasady, którymi rządzi się biała dieta – co jeść, a czego unikać, by móc cieszyć się wysoką estetyką uśmiechu. Warto jednak dowiedzieć się również, co warto pić, a z czego zrezygnować po zabiegu, by nie wpłynąć negatywnie na kolor szkliwa. Biała dieta po wybielaniu będzie opierać się więc na niegazowanej wodzie mineralnej, którą spożywać można w dowolnej ilości. Jak już wspomnieliśmy, pomaga ona zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, usuwając osady i resztki jedzenia z powierzchni zębów. Wśród dozwolonych produktów wymienia się również mleko oraz delikatne herbaty ziołowe. Dieta biała zdecydowanie wyklucza natomiast:

  • kawę i czarną herbatę,
  • czerwone wino,
  • soki na bazie ciemnych owoców,
  • napoje gazowane z barwnikami.

Wszystkie te produkty mogą prowadzić bowiem do ponownego przebarwienia szkliwa zębów, niwecząc tym samym efekty profesjonalnego wybielania. Aby nie dopuścić do takiego stanu, należy stosować się do zaleceń białej diety, sięgając wyłącznie po dozwolone w niej artykuły spożywcze.

Co powinno się jeść po wybielaniu zębów?

Biała dieta po wybielaniu zębów – jak długo stosować się do jej zasad?

Biała dieta powinna być stosowana do 48 godzin po wybielaniu. Pozwoli to zapewnić zębom odpowiednią ochronę w czasie, gdy są one najbardziej narażone na powstawanie nieestetycznych przebarwień. W każdym przypadku warto jednak dostosować się do zaleceń lekarza, który może wydłużyć czas jej trwania, biorąc pod uwagę m.in. rodzaj przeprowadzonej ingerencji, choroby jamy ustnej, z którymi boryka się pacjent czy też jego skłonność do przebarwień szkliwa. Wszystkie te czynniki rzutują w znaczący sposób na długość diety, a stosowanie się do wskazówek stomatologa stanowi niezwykle istotny element w walce o biel zębów i estetykę uśmiechu.

Skorzystaj z usługi wybielania zębów w Nova-Dent!
Zadzwoń i umów się już teraz!