ul. Zygmuntowska 15/6

Dentysta - stomatolog Nowy Sącz

Czym jest profilaktyka stomatologiczna i dlaczego warto o nią zadbać?

Codzienna higiena jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia i estetyki jamy ustnej. Jednak nawet regularne szczotkowanie zębów nie zawsze jest w stanie rozwiązać problem zanieczyszczeń i osadów, gromadzących się na ich powierzchni. To właśnie dlatego tak istotna jest profilaktyka stomatologiczna, obejmująca cały szereg różnorodnych zabiegów, wykonywanych przez specjalistę w gabinecie dentystycznym. Poznaj więc z nami procedury, dzięki którym twoje zęby i dziąsła na dłużej zachowają nienaganny wygląd, zdrowie i funkcjonalność.

Jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna?

Domowa profilaktyka stomatologiczna – o co warto zadbać w pierwszej kolejności?

Profilaktyka próchnicy obejmuje nie tylko działania, wykonywane przez stomatologa, ale również i codzienną troskę o stan jamy ustnej. Ta za kolei sprowadza się do kilku podstawowych czynności, warunkujących zdrowie i nienaganny wygląd zarówno naszych zębów, jak i dziąseł, a w konsekwencji również i całego organizmu. Jak bowiem wiadomo, choroby jamy ustnej rzutują na jego kondycję i mogą prowadzić do wielu poważniejszych schorzeń. Wśród najważniejszych działań, uzupełniających profesjonalną higienizację zębów w gabinecie stomatologicznym, wymienia się przede wszystkim:

  • mycie zębów, które powinno być przeprowadzane minimum dwa razy dziennie z wykorzystaniem odpowiedniej pasty i płynów do płukania jamy ustnej, zawierających w swoim składzie fluor,
  • nitkowanie zębów, umożliwiające dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z gromadzących się w nich resztek spożywanych pokarmów.

Jak dieta wpływa na stan naszych zębów?

Niezwykle istotnym aspektem w codziennej profilaktyce próchnicy jest również stosowanie odpowiedniej diety, sprzyjającej zdrowiu jamy ustnej. W tym kontekście warto zadbać przede wszystkim o odpowiednio zbilansowane, a zarazem zróżnicowane posiłki, eliminując jednocześnie produkty, negatywnie wpływające na stan zębów i dziąseł. Będą to przede wszystkim słodkie i słone przekąski, ale również gazowane napoje i bogate w węglowodany smakołyki, jak np. chipsy. Zdrowa dieta powinna z kolei opierać się na warzywach i owocach, chudym mięsie, nabiale, rybach i ciemnym pieczywie. Produkty te nie tylko dostarczają naszemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych, ale również wpływają pozytywnie na kondycję i zdrowie jamy ustnej.

Higienizacja zębów co to jest?

Czym jest higienizacja zębów?

Domową profilaktykę próchnicy warto uzupełnić profesjonalnymi zabiegami, mającymi na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zębom i dziąsłom. Aby o niego zadbać, należy dowiedzieć się, czym jest higienizacja zębów i jakie działania obejmuje ona swoim zasięgiem. Pod tą nazwą kryją się procesy, związane z oczyszczaniem zębów z kamienia nazębnego i osadów, obniżających ich estetykę.  To również usuwanie płytki bakteryjnej, prowadzącej do powstania i rozwoju próchnicy. Higienizacja zębów powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku. U osób podatnych na tworzenie się kamienia nazębnego, zabiegi należy powtarzać jednak co 6 miesięcy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim skaling i piaskowanie, a także fluoryzację zębów i polerowanie ich powierzchni.

Profilaktyka próchnicy a usuwanie kamienia nazębnego – o czym warto wiedzieć?

Wiesz już, czym jest higienizacja zębów, pora więc dowiedzieć się nieco więcej o zabiegach, wchodzących w jej skład. Będzie to przede wszystkim skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. W tym celu wykorzystywany jest skaler, dzięki któremu kamień odrywa się od zębów, nie niszcząc przy tym ich powierzchni. Taka profilaktyka stomatologiczna pozwala uniknąć wielu chorób przyzębia. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • zapalenie dziąseł, połączone z ich obrzękiem i krwawieniem,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • demineralizację szkliwa, prowadzącą do rozwoju próchnicy,
  • paradontozę, która może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Higienizacja zębów sprzyja również zachowaniu wysokiej estetyki uśmiechu, przywracając im naturalny kolor, usuwając przebarwienia i oczyszczając je z osadu, nagromadzonego na ich powierzchni.

Piaskowanie i polerowanie zębów – jak wygląda profilaktyka stomatologiczna?

Nasze zęby narażone są również na osady, powstające w wyniku spożywania kawy czy herbaty lub też palenia papierosów. Z tego względu higienizacja zębów opiera się nie tylko na skalingu, ale również i na piaskowaniu. Sprowadza się ono do wyrzucania pod dużym ciśnieniem piasku stomatologicznego, dzięki czemu możliwe staje się usunięcie nieestetycznych przebarwień. Warto podkreślić jednak, że oba wymienione procesy pozostawiają szkliwo zębów nieco chropowate. To właśnie dlatego niezwykle istotne będzie również ich polerowanie. Takie działanie niesie ze sobą nie tylko walory estetyczne. Należy wiedzieć bowiem, że gładka powierzchnia zębów hamuje proces osadzania się bakterii i kamienia nazębnego, co z kolei stanowi doskonałą formę profilaktyki próchnicy i innych schorzeń jamy ustnej.

Jak w bezpieczny sposób usuwany jest kamień nazębny?

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Odpowiadając na pytanie czym jest higienizacja zębów, nie należy pomijać również procesu fluoryzacji. To właśnie dzięki niemu nasze zęby odzyskują bowiem naturalny blask i barwę. Fluoryzacja pozwala również na ochronę szkliwa przed gromadzeniem się bakterii i zanieczyszczeń, gwarantując jednocześnie trwałość osiągniętych rezultatów. W trakcie zabiegu na zęby nakładany jest preparat w postaci lakieru, żelu lub pianki, zawierający w swoim składzie dużą ilość fluoru. Jego zadaniem jest wzmocnienie szkliwa zębów oraz jego ochrona przed oddziaływaniem bakterii i kwasów. Jak pokazują badania, fluoryzacja to również niezwykle skuteczny sposób radzenia sobie z problemem nadwrażliwości szyjek zębowych. Nic dziwnego, że to właśnie ona zamyka proces higienizacji zębów, dzięki któremu nasz uśmiech staje się nie tylko bielszy, ale również i zdrowszy.

O co zadbać po higienizacji zębów?

Regularna higienizacja zębów gwarantuje doskonałe efekty, wykazując wysoki poziom skuteczności w walce z osadem i kamieniem nazębnym. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z jej rezultatów, warto zastosować się do kilku niezwykle istotnych zasad. Sprowadzają się one przede wszystkim do:

  • stosowania tzw. białej diety, polegającej na tymczasowym wyeliminowaniu z codziennego menu produktów, zawierających silne barwniki, zastępując je białym pieczywem i makaronami, produktami mlecznymi oraz jasnymi warzywami i owocami,
  • unikania skrajnych temperatur, które mogą wywoływać ból zębów, zwiększając jednocześnie ich wrażliwość. Wśród produktów, które należy wyeliminować po tego rodzaju profilaktyce stomatologicznej, wymienia się więc przede wszystkim lody, gorące napoje i zimne soki.

Prawidłowo przeprowadzona higienizacja zębów minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy i innych groźnych chorób oraz buduje estetykę uśmiechu, wpływając tym samym na dobre samopoczucie pacjentów.

Umów się na higienizację i zadaj o swoje zęby już dziś!
Skontaktuj się z nami!