ul. Zygmuntowska 15/6

Dentysta - stomatolog Nowy Sącz

Budowa zębów od podstaw – Z czego składają się zdrowe zęby?

Zęby pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale również i praktyczne. Zdrowy uśmiech to bowiem zarówno nasza swoista wizytówka, jak i istotny element układu trawiennego. Poznaj więc budowę zębów i przyjrzyj się z nami ich najważniejszym zadaniom.

Budowa zęba - Z czego składa się zdrowy ząb?

Budowa szczęki ludzkiej - ile zębów ma człowiek?

Budowa szczęki dorosłego człowieka na ogół opiera się na 32 zębach, a każdy z nich pełni istotną rolę, o której warto wiedzieć. Ich listę otwierają zęby sieczne, czyli jedynki i dwójki. Takich zębów posiadamy 8, a każdy z nich odpowiedzialny jest za odcinanie pożywienia. Taką funkcję dopełniają 4 kły, które również należą do zębów siecznych. Nie tylko odcinają, ale również rozdrabniają one pokarm tak, by był łatwiejszy do przełknięcia.

Kolejnych 20 zębów odpowiedzialnych jest natomiast za miażdżenie żywności. Mowa tutaj o 8 zębach przedtrzonowych i 12 zębach trzonowych. Każdy ząb, niezależnie od umiejscowienia, składa się jednak z takich samych elementów, tworzących jego struktury anatomiczne i histologiczne. Taka budowa zębów jest niezbędna do ich prawidłowego funkcjonowania, dzięki czemu mogą one pełnić tak istotną rolę w naszym organizmie.

Jak wygląda anatomiczna budowa zęba?

Nasze zęby składają się z kilku istotnych części. I choć każda z nich pełni zupełnie inne funkcje, harmonijne łączą się one w jedną całość, pozwalającą na sprawne wypełnianie najważniejszych zadań. Jeśli chodzi więc o typowy ząb - budowa anatomiczna obejmuje dwa najważniejsze elementy. Będzie to:

  • korona zęba - wyraźnie wystająca ponad dziąsło. Korony zębów różnią się swoim wyglądem w zależności od położenia w jamie ustnej. Wszystkie jednak osłaniane są skutecznie przez szkliwo. To zdecydowanie najtwardsza tkanka w naszym organizmie, składającą się głównie z minerałów i chroniąca głębsze struktury zębów przed uszkodzeniami o różnym charakterze,
  • korzeń zęba – dzięki któremu utrzymują się one w swoim miejscu. Warto podkreślić, że liczba korzeni będzie uwarunkowana rodzajem zębów.

Mówiąc o anatomicznej budowie zębów, należy wspomnieć również o szyjce, której zadaniem jest stabilne łączenie korzenia z koroną. 

Jak zbudowane są nasze zęby? Poznaj elementy tworzące uzębienie!

Histologiczna budowa zębów – jakie elementy tworzą tkanki zęba?

Do tej pory nasza uwaga skupiona była na tym, jak wygląda budowa zęba od strony anatomicznej. Nie należy zapominać jednak również o budowie histologicznej, czyli o tkankach, tworzących zęby. W tej kategorii wyróżnić można cztery najważniejsze elementy.

Szkliwo

Opisane już nieco wcześniej. To właśnie dzięki niemu zęby chronione są przed zgubnymi skutkami oddziaływania bakterii i kwasów, ale również i przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym.

Zębina

Jeden z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o budowę zębów. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie ona tworzy masę zęba, pełniąc funkcję warstwy ochronnej i podtrzymującej korzeń.

Miazga zęba

To jedyna tkanka żywa w omawianych strukturach – unerwiona i zawierająca naczynia krwionośne, co uwarunkowane jest jej podstawowym zadaniem, czyli odżywianiem naszych zębów.

Cement

Nieco podobny do zębiny, choć pełniący zupełnie inną funkcję. Jego głównym zadaniem jest bowiem zapewnienie korzeniom stabilności w zębodole.

Czym różnią się zęby mleczne od zębów stałych?

Budowa zębów mlecznych i stałych – czym różnią się one od siebie?

Budowa zębów uwarunkowana jest nie tylko położeniem w jamie ustnej, ale również i ich rodzajem. Mowa tutaj przede wszystkim o zębach mlecznych i stałych, które różnią się od siebie kształtem korony oraz jej wielkością. Zęby mleczne są również mniejsze, a ich warstwa szkliwa jest zdecydowanie cieńsza. Jeśli chodzi o mleczny ząb, budowa korzeni będzie natomiast taka sama, choć ich układ odbiega nieco od tego, który pojawia się wraz z wyrzynaniem się zębów stałych.

Jakie funkcje pełnią zęby?

Z dotychczasowej lektury wiesz już, jak wygląda budowa szczęki i z czego składa się ząb. Na koniec warto jednak wspomnieć również o ich najważniejszych funkcjach, które – wbrew pozorom – nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii estetycznych. Mowa tutaj bowiem również o:

  • odgryzaniu, rozgniataniu, rozcieraniu i miażdżeniu pokarmu,
  • naprowadzaniu poszczególnych jego kęsów na prawidłowy tor połknięcia,
  • podporze dla kości policzkowych, co zapewnia określony wygląd naszej twarzy.

Zęby odpowiadają także za wyraźne mówienie. Dzięki nim język nie wysuwa się bowiem nadmiernie za jamę ustną, a jego kontakt z zębami pozwala na prawidłową artykulację głosek dentalizowanych, takich jak s, z, c czy sz. Tak szeroki zakres funkcji i zadań rodzi z kolei konieczność zadbania o stan i higienę naszej jamy ustnej, by prawidłowa budowa zębów nie została zachwiana przez proces próchniczy i innego rodzaju uszkodzenia.

Chcesz dowiedzieć się, czy Twoje zęby są zdrowe? 
Sprawdź naszą ofertę!